OKULUMUZUN TARİHÇE VE YAPISI

 

 

Okulumuz, Kocaeli-Körfez Fen Lisesi adıyla 1991 yılında Körfez ilçesine bağlı Tütünçiftlik beldesinde açılmıştır. Açıldığı yıl okulumuza ön kayıtla 96 öğrenci alınmış; bugüne kadar ise okulumuzdan 1741 öğrenci mezun olmuştur.

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin tamamı başta Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere ülkemizin önde gelen üniversitelerine yerleşmişlerdir.

Okulun açılışında Mustafa Çoban kurucu müdür, Necmettin Demirtaş müdür yardımcısı, Mehmet Ali Çelik ise pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı  olarak görev yapmışlardır.

Mustafa Çoban´ın 1998 yılında müdürlükten ayrılmasından sonra, 2004 yılına kadar Necmettin Demirtaş, Timuçin Beran, Kemal Esen, Aynur Birinci, Hasan Özer okul müdürlüğüne vekâlet etmişlerdir. 27 Aralık 2004 tarihinde okul müdürlüğüne Recep Bakır asil olarak atanmış ve bu görevi Ekim 2010 tarihine kadar sürdürmüştür.

Recep Bakır´ın müdürlüğü döneminde okulumuz, Körfez ilçesinden 2009 yılında, İzmit´in Alikahya semtinde bulunan yeni yerleşkesine taşınarak Kocaeli-İzmit Körfez Fen Lisesi adını almıştır.

Recep Bakır´dan sonra bir süre vekâlet ile idare edilen İzmit Körfez Fen Lisesi  müdürlüğüne, 17.10.2011 tarihinde Gebze Süleyman Demirel Anadolu Lisesi Müdür Yardımcılarından Mesut TEKİN asil olarak atanmıştır.

Okulumuz son olarak 2013 yılında Kocaeli il genelini temsil edecek şekilde Kocaeli Fen Lisesi adını almıştır.

OKUL BİNASI VE MÜLKİYETİ

49 yıllığına orman Genel Müdürlüğünden Millî Emlak adına kiralanan arazi üzerine inşa edilmiştir. Okul binasındaki birimler:

 Derslik Sayısı 16  Matematik Odası   1 
 Şube Sayısı 16  Çay Ocağı  1
 FKB Genel Laboratuvarı  1  Kültür Dersliği  1 
 Fizik Laboratuvarı  1         Kütüphane  1 
 Kimya Laboratuvarı  1  Konferans Salonu  1 
 Biyoloji Laboratuvarı  1              Toplantı Odası  1 
 Bilbisayar Laboratuvarı  1  Brifing Odası  1
 İdareci Odası  5  Arşiv  1
 Öğretmenler Odası  1  Kantin  1
 Rehberlik Odası  1   Okul-Aile Birliği Odası  1 
 Fotokopi Odası  1  Spor Odası  1
 Bekleme Salonu  1  Sistem Odası  1

 

 ERKEK ÖĞRENCİ PANSİYONU

3 katlı, 54 odalı, 216 yatak kapasiteli, idare odaları, sağlık odaları ve 5 öğrencilik revir, bodrum katında da bir çamaşırhane, sığınak ve deposu olan müstakil bir binadan teşekkül etmektedir.

Odalar 4 kişilik olup elbise dolapları ve iki katlı ranzalar ahşap mobilyadır. WC'ler ve banyolar her katta iki bölümdür. Binanın 3. katında öğrencilerin ders çalışması için büyük bir etüt salonu bulunmaktadır. Binada bir de TV odası mevcuttur.

 

KIZ ÖĞRENCİ PANSİYONU

2 katlı, 27 odalı, 108 yatak kapasiteli, içinde idare odaları, sağlık odaları ve reviri, bodrum katında da bir çamaşırhanesi, sığınağı olan müstakil bir binadan teşekkül etmektedir. Odalar 4 kişilik olup elbise dolapları ve iki katlı ranzalar ahşap mobilyadır.

Öğrenciler, etüt salonlarında ders çalışmaktadırlar. Binada bir de TV odası mevcuttur. WC'ler ve banyolar her katta iki bölümdür.

YEMEKHANE BİNASI

Yemekhane binamız 3 kattan oluşmaktadır. Bu binanın bodrum katında kazan dairesi, su hidroforu ve gıda depoları mevcuttur.

Binanın 1. katında mutfak olup içinde yemek pişirme tezgâhları, bulaşıkhane, soğuk hava depoları ve diğer depolar bulunmaktadır. 1. Katta pişen yemek asansörle 2. kattaki öğrenci yemekhanesine çıkarılır. 2. katta 200 kişilik öğrenci yemekhanesi mevcuttur.

ÖĞRETMEN LOJMANI

Okulun ikişer daireli beş katlı bir öğretmen lojman binası olup bu binada 10 öğretmen dairesi bulunmaktadır. Binanın ısınma sistemi müstakil olup doğal gazla ısınan kalorifer sistemi ve sıcak su sistemi bulunmaktadır.

SPOR SALONU

400 seyirci kapasiteli spor salonumuz, 800 metre kare kullanım sahasına sahiptir. Bu saha öğrencilerimize salon futbolu (futsal), voleybol ve basketbol oynama imkânı sağlamaktadır. İçerisinde WC’ler, duşlar, soyunma odaları ve malzeme odaları bulunan spor salonu, öğrencilerimizin ihtiyaç duyacağı her türlü imkânı barındırmaktadır.

AÇIK HAVA BASKET SAHASI

Erkek pansiyonu arkasında bulunan açık hava basket sahamız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında yapılmıştır. Sahanın etrafı, tel örgüyle çevrilidir. Havaların sıcak olduğu zamanlarda öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği bir alandır.

OKULUN BAHÇE ALANI

Okulun alanı 17.000 m2 üzerine kurulu 6 binadan oluşmaktadır. Çevresi ihata duvarı ile çevrilidir. Pansiyon, spor salonu, yemekhane ve öğretmen lojmanı etrafında büyük oranda çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmaları bitirilmiştir.

OKUL KANTİNİ

Kantinin aylık kirası 2800 TL. olup Fahri Özyurt tarafından işletilmektedir. Kira süresi birer yıllık anlaşmalarla belirlenmektedir. Öğrencilerin dinlenme amacı ile hazırlanmış yaklaşık 50 m2 bir kapalı alanı bulunmaktadır. İçinde çeşitli içeceklerin ve unlu mamullerden oluşan ürünler satılmakta, günlük gazeteler okunmakta, söz konusu mekânda şu ana kadar mevzuat dışı herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır.

 

Not: Okul ve eklentilerinde ısınma, doğal gazlı kalorifer sistemi ile sağlanmaktadır. Ayrıca her binanın bodrum katında 20 tonluk birer su deposu bulunmaktadır.

 

Ziyaretçi Sayacı

1843510
BugünBugün636
Dün Dün 696
Bu Hafta Bu Hafta 5182
Bu Ay Bu Ay 18107
Toplam Toplam 1843510

Site İçi Arama

aloeokulbimer istatistikbilgiEdinmevbsedevlet copy