mmm

Gazete, dergi, kitap, fotoğraf, pul ve paraların yanı sıra sinema ve siyasi parti afişlerinin de arşivlendiği Milli Kütüphane’de 11 milyon pozluk veri dijital ortama aktarıldı.

 

Türkiye’nin milli arşivi olma özelliğine sahip Milli Kütüphane, okuyucu, araştırmacı ve akademisyenlere daha iyi hizmet sunabilmek için verilerini ve kaynak eserlerini dijital ortama aktarmaya başladı. 

Milli Kütüphane Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, matbu eser, gazete, dergi, kitap, fotoğraf, pul ve paraların yanı sıra sinema ve siyasi parti afişlerinin de arşivlendiği kütüphanede yaklaşık 11 milyon pozluk veri dijital ortama aktarıldı. 

Uygulama, araştırmacıların Milli Kütüphane’ye gitmeden, künye bilgisi sistemde olan 3 milyon 600 bin kaynağa, gazete ve dergi gibi süreli yayınlara modern teknolojiyle kolayca ulaşabilmesini amaçlıyor.

NE ARARSAN VAR

Koleksiyon çeşitliliği açısından zengin olan Milli Kütüphane’de 33 ayrı kalemde materyal bulunuyor. Takvimlerden orijinal Hacivat-Karagöz tasvirlerine, replikalardan İstanbul gravürlerine ve fotoğraflardan Türk tarihinin önemli şahsiyetlerinin albümlerine kadar zengin koleksiyona sahip Milli Kütüphane, künye ve bibliyografik bilgileri hazırlayarak internet sayfasında okuyucunun hizmetine sunuyor.

images 1

15 şubeyle hizmet veren Milli Kütüphane’de, Osmanlıca matbu eserler ve gazeteler dijital ortama aktarıldı.

http://www.mkutup.gov.tr/tr/Sayfalar/default.aspx linkden Milli Kütüphane internet sitesine ulaşabilirsiniz.

 

 

Ziyaretçi Sayacı

1698756
BugünBugün39
Dün Dün 463
Bu Hafta Bu Hafta 443
Bu Ay Bu Ay 9978
Toplam Toplam 1698756

Site İçi Arama

aloeokulbimer istatistikbilgiEdinmevbsedevlet copy